szczury deratyzacja

Skuteczny sposób na szczury. Jak poradzić sobie z gryzoniami wchodzącymi do domu lub gospodarstwa.

Jak pozbyć się szczurów?

Szczury to bardzo inteligentne zwierzęta. Niestety z punktu widzenia człowieka, którego szczur obrał sobie za sąsiada, nie jest to najbardziej pożądana cecha. Właśnie ta niezwykła inteligencja czyni z tego gryzonia bardzo uciążliwego szkodnika i trudnego do pokonania przeciwnika. A niestety pozbyć się go trzeba, ponieważ stanowi on spore zagrożenie. I to zagrożenie nie tylko dla naszego portfela.

szczury deratyzacja

Niszcząc czy zjadając przechowywane produkty, atakując zwierzęta hodowlane, przegryzając instalacje elektryczne, izolację termiczną rur ciepłowniczych i budynku, rury wodociągowe czy drewniane konstrukcje budowlane, mogą powodować spore straty ekonomiczne (pożary, zalania, zawalenia). Jednak najgroźniejsze są zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka oraz zwierząt domowych, ponieważ szczury roznoszą groźnie choroby, wywoływane przez drobnoustroje chorobotwórcze lub pasożyty, takie jak: tyfus, salmonelloza, wścieklizna, leptospiroza oraz włośnica, tasiemczyca, itp. Głównym źródłem zakażenia jest skażona odchodami gryzoni żywność. Gdy czują się bezpośrednio zagrożone mogą nawet zaatakować i dotkliwie poranić, zwłaszcza dzieci.

pogryzienie szczura

Szczury to prawdziwa zmora nie tylko wiejskich domów. Nieproszone gryzonie włamują się często również do mieszkań i piwnic w dużych miastach, powodując niemałe szkody.

Jak wytępić szczury?

Deratyzacja to zwalczanie gryzoni przy użyciu środków fizycznych lub chemicznych. W prywatnych domach i gospodarstwach szczurów możemy próbować pozbyć się sami.

Na rynku dostępne są liczne pułapki, chwytacze, lepy czy odstraszacze elektroniczne. Zastosowanie trutek, których jest naprawdę bardzo bogaty wybór, to ostateczna, ale zarazem najskuteczniejsza metoda rozwiązania problemu szczurów zarówno wewnątrz jak i wokół zabudowań.

W miastach za przeprowadzenie deratyzacji odpowiedzialni są zarządcy osiedli mieszkaniowych lub pracownicy administracji. Deratyzację zlecają oni zwykle firmom profesjonalnym, które otaczają opieką dany budynek lub osiedle. Zapewnia to nie tylko skuteczne pozbycie się gryzoni, ale także zachowanie bezpieczeństwa podczas zabiegu dla ludzi i zwierząt domowych.

Do środków chemicznych przeciwko szczurom i myszom w domu należą wszelkiego typu trucizny. Nie powinno się ich używać w mieszkaniach w których przebywają dzieci lub zwierzęta domowe, ponieważ trutki mogłyby być dla nich niebezpieczne. Trutki na szczury i inne gryzonie mogą mieć postać pasty w saszetkach, granulatu lub kostki.

rodzaje trutek na gryzonie

W skład trutki na szczury wchodzą:

  • – substancja aktywna (substancja czynna) – substancja biobójcza z grupy antykoagulantów, powodująca śmierć gryzonia poprzez krwotok wewnętrzny;
  • – substancja mumifikująca powodująca zasuszanie padłego gryzonia (zapobiegająca rozkładowi);
  • – bitrex – substancja gorzka – zniechęcająca do przypadkowego spożycia przez ludzi i zwierzęta niebędące celem zwalczania.

Pewnym zabezpieczeniem mogą tu być plastikowe lub metalowe karmniki deratyzacyjne – przytwierdzone do podłoża, zamykane na kluczyk i w których trutka w postaci pasty czy kostki zawieszona jest na rusztach. Takie zabezpieczenia uniemożliwiłyby przypadkowe wydostanie się trutki i spożycie przez dzieci lub zwierzęta domowe. Takie karmniki powszechnie stosowane są na zewnątrz budynków i wzdłuż ogrodzeń tworząc bariery ochronne przed przedostawaniem się gryzoni na teren budynków mieszkalnych, obiektów użyteczności publicznej, szkół, szpitali, obiektów handlowych, zakładów produkcyjnych, itp.

pułapki na szczury

Co odstrasza szczury? Odstraszacze szczurów i myszy oraz innych gryzoni

Jeśli chcemy pozbyć się z naszego otoczenia szczura, nie wyrządzając mu przy tym żadnej krzywdy, możemy wykorzystać tzw. chwytacz żywołowny. Mogą to być metalowe klatki z opadającymi ściankami, metalowe lub plastikowe tunele z zapadniami, itp. Chwytacze mogą mieć różny kształt, inny mechanizm zamykania urządzenia, ale zasada użycia jest w nich taka sama. Wewnątrz takiego urządzenia musimy umieścić jakiś wabik. Może to być atrakcyjny smakowo czy zapachowo dla gryzonia przysmak (np. herbatnik, baton czekoladowy) lub gotowy atraktant na gryzonie. Zwabiony zapachem gryzoń wejdzie do pułapki na szczury, która dzięki odpowiednim mechanizmom zatrzaśnie się i uwięzi go wewnątrz urządzenia. Wówczas możemy wywieźć gryzonia daleko od domu i wypuścić go w lesie czy w innym miejscu oddalonym od zabudowań ludzkich. Tak możemy pozbyć się szczura bez żadnej szkody dla jego życia i zdrowia.

chwytacz na myszy

Inn metodą humanitarnego odstraszania gryzoni z naszego otoczenia jest zastosowanie elektronicznych odstraszaczy. Na rynku dostępne są urządzenia o różnej mocy i zasięgu ochrony. Przed zakupem należy dokładnie sprawdzić jaką powierzchnię zabezpiecza dany model. Urządzenie takie wytwarza dźwięki o częstotliwości z reguły od 25 do 65 kHz, powodując, że gryzonie unikają tych miejsc, ponieważ dźwięki powodują ból i negatywnie oddziałują na ich układ nerwowy. Niestety szczury są zwierzętami o bardzo wysokich zdolnościach adaptacyjnych. Dlatego przy dłuższym stosowaniu mogą się przyzwyczaić do emitowanego przez urządzenia odstraszające dźwięku.

odstraszacze ultradźwiękowe na szczury

Na co złapać szczura? Pułapki, lepy i inne chwytacze

Jeżeli nie mamy możliwości pozbycia się szczurów w sposób nie wyrządzający im krzywdy lub jest ich zbyt wiele i stanowią one większe zagrożenie dla ludzi i zwierząt domowych, musimy sięgnąć po bardziej drastyczne metody pozbycia się ich.

Do urządzeń pozwalających na definitywne wyeliminowanie szczurów należą tzw. gilotynki. Ta popularna pułapka na szczury, zwana inaczej szczurołapką, to urządzenie wykonane z drewna, mocnego tworzywa lub metalu posiada zamocowany w niej specjalny mechanizm sprężynowy. W odpowiednim miejscu wkłada się lub zamocowuje przynętę (np. kawałek chleba ze smalcem lub innym tłuszczem, kawałek czekoladowego batona). Gdy szczur próbuje wziąć przynętę, urządzenie się zatrzaskuje. Nie rozgniata całego gryzonia. Zabija go, łamiąc mu kręgosłup. Śmierć jest błyskawiczna, nie powoduje niepotrzebnego cierpienia zwierzęcia.

Ostatni na rynku pojawiły się pułapki uśmiercające szczury prądem. Urządzenie zasilane czterema bateriami R-14, które wytwarzają prąd o wysokim napięciu około 6000 – 8000 V. Zastosowanie baterii pozwala na ustawienie pułapki w każdym miejscu, bez potrzeby podłączania jej do sieci elektrycznej. W komorze o wysokim napięciu znajdują się trzy metalowe płytki: – dwie wewnętrzne generują wysokie napięcie gdy gryzoń wchodzi do urządzenia, – zewnętrzna płytka generuje wysokie napięcie automatycznie w momencie wyzwolenia.

Lep na szczury – skuteczność a humanitaryzm

Najmniej humanitarnym sposobem, ale skutecznym i stosunkowo tanim, jest stosowanie pułapek lepowych na szczury. Pułapka lepowa jest idealna do zastosowań w miejscach, gdzie tradycyjne trutki, czy mechaniczne pułapki są niewskazane.

Takie pułapki nie sprawdzą się w zakurzonych i zawilgoconych, nasłonecznionych miejscach.

Podłoże takiej pułapki jest pokryte nietoksycznym dla człowieka specjalnym mocnym i niewysychającym klejem. Zwabiony atraktantem umieszczonym w pułapce gryzoń, wchodzi na podłoże klejowe i już się z niego nie wydostanie. Gdy zwierzę zostanie schwytane, trzeba je w szybki i humanitarny sposób uśmiercić. Należy często sprawdzać pułapki, aby ograniczyć cierpienia gryzonia. Niestety z powodu silnych właściwości klejących pułapki lepowe mogą być zagrożeniem również dla zwierząt domowych, dlatego stosując je należy zachować szczególną ostrożność.

W miarę możliwości lepiej próbować radzić sobie środkami nie tak drastycznymi.

Podobne Posty