szkolenie deratyzacja ddd

Wykładowcy D.D.D.

NASI  EKSPERCI

KADEJ MARCIN, dr n. biol. inż. – jest pracownikiem Zakładu Biologii, Ewolucji i Ochrony Bezkręgowców  Uniwersytetu Wrocławskiego. Sekretarzem redakcji  „Kluczy do oznaczania owadów Polski”-  seria wydawnicza Polskiego Towarzystwa Entomologicznego.  Koordynator grupy roboczej w Projekcie „Coleoptera Poloniae”. Koordynator Studiów Podyplomowych „Zarządzanie Środowiskiem Przyrodniczym – Ekoznawca” oraz „ Zagospodarowanie siedlisk przyrodniczych Natura 2000 w lasach państwowych”. Członek Polskiego Towarzystwa Entomologicznego. Członek Zachodniosudeckiego Towarzystwa Przyrodniczego. Założyciel i członek Polskiego Towarzystwa Biokontroli Komarów. Prowadzi i koordynuje badania związane  z taksonomią i systematyką oraz biologią i ekologią chrząszczy skórników (Insecta: Coleoptera: Dermestidae) w ujęciu światowym. W Pracowni Biologii Konserwatorskiej i Ochrony Bezkręgowców UWr. zajmuje się również  biologią konserwatorską, ochroną bioróżnorodności oraz wyceną i oceną zasobów przyrodniczych. Współpracuje z Instytutem Ochrony Przyrody PAN w Krakowie, w ramach tworzenia bazy danych „Gatunki obce w Polsce” i w ramach prowadzenia „Monitoringu gatunków i siedlisk przyrodniczych”, w tym gatunków objętych programem Natura 2000. Koordynuje również prace badawcze dotyczące chronionych, rzadkich lub zagrożonych wyginięciem gatunków owadów, gatunków obcych i inwazyjnych oraz owadów o znaczeniu ekonomiczno-gospodarczym.

Zajmuje się także systemami jakości i bezpieczeństwa zdrowotnego żywności i żywienia, a także marketingiem naukowym.

Więcej szczegółowych informacji na stronie: http://zbeiob.biol.uni.wroc.pl/pracownicy/28-marcin-kadej
Kontakt. e-mail: entomol@biol.uni.wroc.pl; marcin.kadej@gmail.com

SKWIRUT ANDRZEJ,  mgr – zwalczaniem szkodników zajmuje się od 1982 roku. W 1984 r zakłada  własną firmę DDD, którą prowadzi  do dzisiaj. Członek Polskiego Stowarzyszenia Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji. Dwukrotnie wybierany do pracy w Zarządzie PSPDDiD. W pierwszej kadencji zajmował się rozwijaniem i przygotowywaniem szkoleń przygotowanych przez Komisję Szkoleń dla członków Stowarzyszenia . W kadencji 2011 – 2014 pełni funkcję Przewodniczącego Komisji Szkoleniowej. Autor wielu artykułów zamieszczanych na stronie  TEDAN.PL, oraz publikacji o szkoleniach w biuletynie PSPDDiD. Jest prelegentem na szkoleniach z zakresu ochrony obiektów przed szkodnikami organizowanych dla pracowników sanepid, właścicieli i kadry pracowniczo – menadżerskiej firm z branży spożywczej. Prowadzi wykłady na szkoleniu podstawowym organizowanym przez PSPDDiD na których kładzie duży nacisk na przekazanie słuchaczom wiedzy praktycznej z omawianych zagadnień.[więcej]

 

NASI WYKŁADOWCY

Radosław Stelmaszczyk, dr inż.
Ur. w 1978 roku w Głogowie. W latach 1998-2003 studiował na Uniwersytecie Wrocławski i Uniwersytecie Przyrodniczym broniąc dyplomy magisterskie i inżynierskie na kierunkach: biologia, biotechnologia i systemy zarządzania jakością. W 2010 roku obronił tytuł doktora nauk biologicznych na Uniwersytecie Wrocławskim, ze specjalnością entomologia. Projektant i wdrożeniowiec systemów zarządzania jakością oraz bezpieczeństwem żywności, audytor. Pracownik trzech wrocławski szkół wyższych, współautor licznych publikacji naukowych. Założyciel i członek Polskiego Towarzystwa Biokontroli Komarów. Uczestnik i koordynator wieloletnich badań związanych z inwentaryzacją oraz ochroną rzadkich gatunków owadów objętych programem Natura 2000. Od 2008 roku szkoleniowiec Polskiego Stowarzyszenia Pracowników Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji (szkolenia podstawowe i zaawansowane).

Janusz B. Berdowski, prof. nzw dr inż.
Wykładowca przedmiotu T.Q.M – Total Quality Management – Zarządzanie przez Jakość w Wyższej Europejskiej Szkole Informatyczno – Ekonomicznej i Wyższej Szkole Menedżerskiej, Profesor Nadzwyczajny Uniwersytetu St. Clements ( Wielka Brytania)
Studia wyższe ukończył w 1959 r. na SGGW specjalizując się w technologii przemysłu spożywczego. Studia podyplomowe z zakresu organizacji i zarządzania ukończył w 1977 roku, na wydziale Technologii Żywności SGGW.
W 1986 roku uzyskał stopień doktora nauk technicznych.
Stypendia naukowe i staże:
* Staż naukowy w Kopenhaskiej Fabryce Pektyn w Danii (1963 r.),
* Stypendium naukowe FAO/ONZ na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie Zach. oraz na Uniwersytecie Technicznym w Monachium (1972r.),
* Staż oraz praca w Gracji w spółce SIMHA-DAL (1982r.),
* Staż naukowy w Ośrodku Badawczo – Rozwojowym koncernu BOB w Kumli (Szwecja 1989r.)
* Ponadto ukończył liczne kursy i szkolenia, w wyniku których uzyskał kilkanaście certyfikatów krajowych i zagranicznych nt. zarządzania jakością, ANFOR – Francja, B.S.I – Anglia, D.Q.S. – Niemcy, w tym Certyfikaty Europejskiej Organizacji Jakości (E.O.Q.). Ekspert ds. certyfikacji ONZ – UNIDO – UNITED NATIONS INDUSTRIAL DEVELOPMENT ORGANIZATION (Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego)

Przebieg pracy zawodowej:
Pracę zawodową rozpoczął od Majstra Produkcji, awansując na kolejne stanowiska Kierownika Produkcji, Głównego Technologa a następnie Dyrektora Technicznego, (8lat) w ZPOW Łowicz – obecnie Agros Nowa, a następnie Dyrektora Naczelnego (3 lata). W tym okresie przedsiębiorstwo pod jego kierownictwem otrzymało II, a następnie I nagrodę DO-RO (Dobrej Roboty).
W latach 1975 – 82 Dyrektor ds. Techniczno – Produkcyjnych Zjednoczenia Koncernu „Fruktopol”, na tym stanowisku przyczynił się do modernizacji bardzo wielu zakładów w Polsce, poprzez zakup nowoczesnych linii produkcyjnych min do produkcji Pektyny w Jaśle z firmy F.M.C, linii do produkcji koncentratów owocowych UNI-PECTIN z Szwajcarii i GULF z USA, Pras Bucher Guyer do produkcji moszczy owocowych. Ekspert i członek zespołu CBJW ds. oceny jakości wyrobów na znak „1” i „Q”.
W latach 1982 – 90 Wicedyrektor Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno – spożywczego. Odpowiedzialny za nadzór nad wdrożeniem prac naukowo – badawczych do przedsiębiorstw przemysłu spożywczego ( uruchomienie produkcji odżywek dziecięcych w Alima Rzeszów, preparatów enzymatycznych w Jaśle, oraz pektyny na bazie wytłoków jabłkowych i wiele innych).
W 1990 – 93 Dyrektor Departamentu Przetwórstwa Rolno – Spożywczego w Ministerstwie Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. W tym okresie rozpoczął nadzorowanie wdrożenia systemu HACCP w 17 branżach przemysłu spożywczego oraz przyczynił się do rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, przydzielając komisyjnie środki finansowe na ich rozwój.
W 1993 roku Premier powołał go na swojego doradcę a następnie od 1 stycznia 1994 roku na Dyrektora Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji w randze Podsekretarza Stanu. Pod jego nadzorem, rozpoczęto aktywne wdrażanie systemu Akredytacji i Certyfikacji w Polsce.
Pan Janusz B. Berdowski jako I Dyrektor i założyciel Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji, na podstawie podpisanych Międzynarodowych porozumień ( z upoważnienia Pana Premiera ) wprowadził PCBC do następujących światowych organizacji:
* I.Q.Net – INTERNATIONAL CERTYFICATION NETWORK – MIĘDZYNARODOWA SIEĆ JRDNOSTEK CERTYFIKUJĄCYCH
* ILAC – INTERNATIONAL ACCREDITATIONS FORUM – MIĘDZYNARODOWE FORUM AKREDYTACJI
* E.O.Q – EUROPEAN ORGANIZATION ROR QUALITY – EUROPEJSKA ORGANIAZACJA JAKOŚCI ( oficjalne wprowadzenie PCBC do tej organizacji)
Pod jego nadzorem zostały opracowane w PCBC, Uchwały i Postanowienia dotyczące obowiązującego prawa dotyczące akredytacji i certyfikacji. Rada ds. Badań i Certyfikacji, powołana przez Pana Premiera była upoważniona do zatwierdzania tego typu dokumentów, które od daty zatwierdzenia były obowiązujące w Polsce. Był współtwórcą Polskiej Nagrody Jakości oraz inicjatorem i pierwszym redaktorem Naczelnym kwartalnika „ABC JAKOŚCI” ( skrót od słów akredytacja, badania i certyfikacja).
Był pomysłodawcą i realizatorem dwóch konkursów „ Najciekawszy Spożywczy Wybór Roku” oraz „Krajowy Produkt Przyszłością Polski”.
Audytor P.C.B.C, D.Q.S i E.O.Q. Obecnie swoją wiedzę przekazuje jako wykładowca i promotor prac inżynierskich i magisterskich w Wyższej Europejskiej Szkole Informatyczno – Ekonomicznej i Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie.
Dorobek naukowy:
Autor i współautor 9 pozycji książkowych, 327 artykułów opublikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych oraz 4 patentów wdrożonych do produkcji i 29 wniosków racjonalizatorskich.

 Adam Krajewski, prof. dr hab.

  Prof. dr hab. Adam Krajewski, ur. w 1953 r. w Warszawie. Studia wyższe odbył w latach 1972-1977 na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w    Warszawie. Zatrudniony w SGGW w Warszawie od 1995 r., tel. 22 59-38-656, e-mail: adam_krajewski@sggw.pl

  PRZEBIEG PRACY ZAWODOWEJ
  Pracował w: Instytucie Badawczym Leśnictwa w Warszawie (1977 – 1982), P.P. Pracownie Konserwacji Zabytków w Warszawie (Oddział Badań i Konserwacji, 1982 –    1989), Fundacji Ochrony Zabytków w Warszawie (1990 – 1995, jako główny specjalista do spraw architektury drewnianej) i od 1996 r. do chwili obecnej w Szkole  Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na Wydziale Technologii Drewna.
 W sierpniu 1980 r. odbył praktykę naukową w Finlandii. W czerwcu 1984 r. brał udział w pracach konserwatorskich w Pałacu Orłowa w Tallinie. W lutym1996 r. na  zlecenie Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego brał udział przez miesiąc w pracach konserwatorsko – badawczych w meczecie Emira  Kebira Kurkumasa w Kairze. W grudniu 1996 r., na zlecenie PP PKZ, zbierał w Wietnamie materiały do prac konserwatorsko – badawczych w świątyni The Mieu i  pawilonie Ta Vu na terenie tzw. Miasta Zakazanego, zespołu architektonicznego w cytadeli w Hue. Uczestniczył w pracach konserwatorskich o różnym charakterze (ekspertyzy, opinie, nadzór, wykonawstwo) i komisjach konserwatorskich w szeregu znanych zabytków w Polsce, m.in. w Świątyni Diany w warszawskich Łazienkach, w Zamku Królewskim w Warszawie, Kamienicy książąt Mazowieckich w Warszawie, zamku w Malborku, zamku w Kórniku k. Poznania, bardzo licznych kościołach w różnych miejscowościach, muzeach oraz parkach etnograficznych, nazywanych potocznie skansenami.
Od 1985 r. posiada uprawnienia specjalisty 3 stopnia mykologa budowlanego a od czasu pracy w PP PKZ uprawnienia wykonawcy zabiegów w zakresie tzw. „chirurgii drzew” i inspektora nadzoru przy pracach w zabytkowych parkach i ogólnie w różnego rodzaju zadrzewieniach. Posiada poświadczone przez Wojewódzkiego Konserwatora zabytków o kwalifikacjach prowadzenia badań, wykonywania projektów i realizacji zabezpieczeń tzw. mykologicznych w obiektach zabytkowych. Został powołany w 1997 r. na rzeczoznawcę ówczesnego Ministra Kultury i Sztuki w dziedzinie ochrony zabytków nieruchomych, specjalności „rewaloryzacja zabytkowych zespołów architektonicznych i zabytkowej architektury oraz ochrona drewna przed biodegradacją” a w 2001 r. ponownie powołany na rzeczoznawcę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie „ochrona zabytków nieruchomych” i specjalizacji „architektura drewniana”. W 2007 r. podjął współpracę jako ekspert Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych przez okres dwóch lat.
Na okres dwóch kolejnych kadencji (2005 – 2008 i 208 – 2012) wybrany został dziekanem Wydziału Technologii Drewna w SGGW w Warszawie i pełnił tę funkcję.

SPECJALIZACJA ZAWODOWA
Specjalizuje się z zakresu ochrony drewna przed ksylofagicznymi owadami za pomocą metod chemicznych i fizycznych, wykrywania owadów w drewnie konstrukcji i zbiorów muzealnych za pomocą metod instrumentalnych. Doktoryzował się w 1988 r. broniąc pracę doktorską pt. „Możliwość zastosowania mikrofal do dezynsekcji iglastego drewna budowlanego” oraz habilitował się w 2001 r., broniąc rozprawę pt.: „Fizyczne metody dezynsekcji drewna dóbr kultury”. Decyzją Prezydenta RP z dnia 30.12.2009 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk leśnych.
Dokonał kilkuset opinii, orzeczeń i ekspertyz dot. obiektów zabytkowej architektury i zbiorów muzealnych oraz przeprowadził normatywne testy kwalifikujące kilkudziesiąt chemicznych preparatów firmowych przeznaczonych do ochrony drewna przed owadami. Był promotorem trzech prac doktorskich, z których dwie dotyczyły dezynsekcji drewna za pomocą gazów niereaktywnych (azot i argon) i przyspieszania skuteczności ich działania za pomocą środków fizycznych i chemicznych a jedna instrumentalnych metod detekcji ksylofagicznych owadów w drewnie konstrukcji budowlanych i wyrobów.
Oprócz licznych publikacji w różnych renomowanych periodykach (w tym także zajmujących się ochroną zabytków) wraz z dr hab. Piotrem Witomskim wydał m.in. ksiązki:
· A. Krajewski, P. Witomski: „Ochrona drewna”, Wydawnictwo SGGW, Warszawa, 2003,
· A. Krajewski, P. Witomski: „Ochrona drewna – surowca i materiału”, Wydawnictwo SGGW, Warszawa, 2005,
· A. Krajewski, P. Witomski: „Korozja biologiczna drewna materialnych dóbr kultury. Poradnik konserwatorski”, Wydawnictwo SGGW, Warszawa, 2012.

WYRÓŻNIENIA I ODZNACZENIA
Za dotychczasową działalność w 1987 r. wyróżniony został Srebrną Odznaką PP Pracownie Konserwacji Zabytków, w 2010 r. odznaczony został Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz w 2011 r. odznaczony został Medalem Złotym za Długoletnią Służbę i wyróżniony został honorową odznaką resortową „Zasłużony dla Rolnictwa.

Aleksandra Wójcik, dr inż.
 Pracuje, jako asystent naukowo – dydaktyczny w Katedrze Mechaniczne Obróbki Drewna na Wydziale Technologii Drewna w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w  Warszawie.
 Doktorat „Dezynsekcja drewna parami paradichlorobenzenu i formaliny” ukończyła obroną pracy doktorskiej 14 czerwca 2011.
 W czasie doktoratu uczestniczyła w pracach przy grancie „Opracowanie elektroakustycznej metody wykrywania ksylofagicznych owadów niszczących drewniane  konstrukcje i wyroby” w Zakładzie Ochrony Drewna.
 Prace magistersko inżynierską w zakresie Konserwacja Drewna Zabytkowego wykonała na Wydziale Technologii Drewna.
 W 2008 roku ukończyła kursu „Mykolog Budownictwa” organizowany przez PSMB – Polskie Stowarzyszenie Mykologów Budownictwa we Wrocławiu.
 W 2001 pracowała w Muzeum Narodowym w Warszawie w Pracowni Konserwacji Mebli oddział w Łazienkach Królewskich, gdzie wykonywała prace przy konserwacji mebli  oraz prace pozłotnicze.
Od 2008 wykonuje ekspertyzy mykologiczne i entomologiczne, a od 2011 już, jako właściciel w firmie Fole art.

Marek Tomalak, prof. dr hab.
Urodzony w 1953 r. w Poznaniu. Studia podstawowe, magisterskie odbył w latach 1972-1977 na Wydziale Leśnym Akademii Rolniczej w Poznaniu. W roku 1976 rozpoczął pracę w Instytucie Ochrony Lasu A.R. w Poznaniu, a od 1977 roku na stanowisku starszego asystenta naukowo-badawczego w Zespole Entomologii Leśnej Instytutu Ochrony Lasu. A.R., brał udział w badaniach Zespołu, specjalizując się w zakresie entomologii leśnej, nematologii i patologii owadów. W latach 1980-1984 odbył studia doktoranckie na Wydziale Entomologii Uniwersytetu Manitoba w Winnipeg, w Kanadzie, prowadząc badania nad kornikami i nicieniami pasożytującymi w kornikach. W latach 1984-1988 prowadził działalność ogrodniczą – specjalistyczną uprawę cebulowych roślin ozdobnych. Od roku 1988 pracuje w Zakładzie Biologicznych Metod i Kwarantanny Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu, kierując tym Zakładem od roku 2003. Prowadzi badania nad biologicznymi metodami ograniczania populacji szkodników roślin uprawnych i drzew, genetyką nicieni owadobójczych oraz taksonomią nicieni zasiedlających drzewa. W roku 1998 uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w roku 2006 tytuł profesora. Odbył szereg staży i wizyt naukowych w ośrodkach badawczych Kanady, USA, Japonii, Anglii, Francji oraz wielu innych krajów europejskich. Brał udział w krajowych i międzynarodowych programach badawczych poświeconych biologicznemu ograniczaniu populacji szkodników roślin uprawnych i drzew, oraz ochronie roślin na obszarach zieleni miejskiej, w tym w programach – Urban Forests and Trees (Lasy i Drzewa Miejskie) oraz Forests, Trees and Human Health (Lasy, Drzewa, a Zdrowie Ludzkie), będąc współautorem międzynarodowych podręczników o tych samych tytułach, opublikowanych w latach 2005 i 2011przez wydawnictwo Springer. W ramach współpracy z Przedsiębiorstwem Ogrodniczym Owiplant w Owińskach opracował technologię przemysłowej produkcji biologicznego środka zawierającego nicienie owadobójcze (Owinema), który przez ponad 14 lat wykorzystywany był w Polsce, w ochronie upraw szklarniowych i pieczarki przed szkodnikami. Jest autorem lub współautorem wielu artykułów naukowych, popularno-naukowych oraz rozdziałów w opracowaniach książkowych, poświeconych biologicznym metodom ochrony roślin, nicieniom zasiedlającym drzewa, owadom uszkadzającym drzewa na obszarach zieleni miejskiej, oraz bezpiecznym dla mieszkańców metodom ich ograniczania.

Bogusław Andres, dr inż.

– kierownik Zakładu Ochrony Drewna WTD SGGW w Warszawie.
Spacjalista mykologiczno-budowlany. Wykładowca Polskiego Stowarzyszenia Mykologów Budownictwa.
Główne kierunki badawcze: czynniki powodujące degradację drewna w budynkach oraz na otwartej przestrzeni, naturalna trwałość drewna oraz ocena odporności tworzyw drzewnych na biodegradację, metody impregnacji drewna, kontrola jakości impregnacji drewna budowlanego, grzyby pasożytujące na owadach.

Podobne Posty