/ / / DYSPENSER FEROMONOWY CHALCODOR – Rytownik pospolity (Pityogenes chalcographus)

DYSPENSER FEROMONOWY CHALCODOR – Rytownik pospolity (Pityogenes chalcographus)

50.00  cena z 30 dni 40.65  + Podatek vat 23.00 %

Na stanie

Ilość Cena
1 - 4 50.00 
5 - 9 14.00 
10 - 19 13.00 
20 - 49 12.00 
50 - 99 11.00 
100+ 10.00 

CHALCODOR – syntetyczny feromon agregacyjny do pułapek feromonowych na Rytownika pospolitego.

Wykładanie pułapek feromonowych – CHALCODOR należy stosować w sztucznych pułapkach typu barierowego, natomiast nie powinny być stosowane pułapki rurowe.

Ilość i rozmieszczenie pułapek:
W drzewostanach zagrożonych w słabym stopniu należy wyłożyć jedną pułapkę na powierzchni ok. 1 ha, natomiast w drzewostanach o średnim i silnym zagrożeniu należy je wykładać w grupach po 2-3 sztuki, na skraju lub wewnątrz drzewostanu, w miejscach naświetlonych.

Odległość pułapek od najbliższych drzew w drzewostanie osłabionym powinna wynosić: co najmniej 10-15 m – w młodnikach i drągowinach, oraz 5 m – w starodrzewiach.

Skuteczność odłowów chrząszczy rytownika pospolitego do pułapek feromonowych zwiększa się wraz z wysokością ich zawieszenia.

Rytownik pospolity – Pityogenes chalcographus (Linnaeus, 1760) – chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych

Występowanie:

Szkodnik zasiedla całą Europę oraz Azję Północną po Koreę i Japonię na wschodzie. W Polsce występuje na terenie całego kraju. Głównie atakuje świerk, ale często można go spotkać także na sośnie. Sporadycznie żeruje na jodle oraz innych drzewach iglastych. Zasiedla osłabione drzewostany w różnym wieku. W starszych drzewostanach atakuje przede wszystkim wierzchołki drzew i gałęzie, zaś w młodych zasiedla drzewa na całej ich długości.

Morfologia i biologia:

Chrząszcz długości 2,0-2,5 mm, lśniący, o ciele walcowatym, wydłużonym, barwy ciemnobrunatnej lub czarnej. Pokrywy są dwubarwne – ciemne u nasady, rdzawobrunatne w pozostałej części, silnie kropkowane i nieco zagłębione. U samca na ścięciu pokryw po obu stronach dobrze widoczne są trzy ostre ząbki, jednakowej wielkości. U samicy ząbki te są słabo wykształcone.

Zimuje chrząszcz, niekiedy larwa lub poczwarka, w miejscu żerowania. Rójka odbywa się w kwietniu -maju oraz w lipcu-sierpniu. Zależnie od warunków atmosferycznych szkodnik ma jedną lub dwie generacje w ciągu roku. Wybiera miejsca lekko naświetlone – nie znosi ani dużego zacienienia, ani nasłonecznienia. Wiosną samice drążą chodniki macierzyste rozchodzące się gwiazdkowato od komory godowej. Liczba chodników macierzystych wynosi 3-8, ich długość może dochodzić do 6 cm, a szerokość wynosi około 1 mm. Chodniki larwalne odchodzące od chodników macierzystych z nyż jajowych są krótsze (2-4 cm długości) i położone gęsto obok siebie. Zaznaczają się dość wyraźnie na cienkich sortymentach w bielu. Kolebki poczwarkowe pod cienką korą są zagłębione w bielu, a pod grubą – w miazdze.

Młode chrząszcze odbywają żer uzupełniający w miejscu wylęgu (rzadziej na młodych gałęziach), wygryzając pod korą chodniki w postaci nieregularnych, rozszerzonych jamek. W młodnikach i drągowinach, zwłaszcza osłabionych żerowaniem larw zawodnicy świerkowej i innych szkodników leśnych, może wystąpić samodzielnie i wyrządzić duże szkody. W miarę zagęszczenia populacji rytownika zwiększa się w drzewostanie liczba drzew zdrowych opanowanych przez tego szkodnika. Takie drzewa są wówczas chętnie zasiedlane przez kornika drukarza. Zwiększa to znacznie rozmiar szkód powstających w drzewostanach. Rytownik pospolity chętnie żeruje także na drzewach ściętych oraz wywrotach i złomach.

Waga0.05 kg
Forma produktu

SKU1681

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „DYSPENSER FEROMONOWY CHALCODOR – Rytownik pospolity (Pityogenes chalcographus)”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Please Login To Download Attachment

Koszt wysyłki towaru zakupionego w sklepie internetowym TEDAN.PL pokrywa kupujący. Poniżej prezentujemy aktualny cennik.

Cena wysyłki zależy od: wagi przesyłki, formy zapłaty, sposobu wysyłki. W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny.

ZAMÓWIENIE POWYŻEJ 500 ZŁ BRUTTO – DOSTAWA KURIEREM GRATIS

Przesyłka Kurierska “InPost”, “DPD”

 • do 30kg – 15,00 zł (wpłata na konto),  23,00 zł (płatność przy odbiorze)
 • od 31kg do 60kg – 30,00 zł (wpłata na konto), 38,00 zł (płatność przy odbiorze)
 • od 61kg do 90kg – 45,00 zł (wpłata na konto), 53,00 zł (płatność przy odbiorze)

PACZKOMATY “InPost”

 • do 5kg – 12,00 zł (wpłata na konto), 17,00zł (płatność przy odbiorze)

  Odbiór osobisty w sklepie 0zł (ul.Górczewska 228B/U4 Warszawa)       

  UWAGA! TOWAR PRZETRZYMUJEMY DO 5 DNI OD DATY ZAKUPU (lub inny okres po uzgodnieniu telefonicznym).
  Niektóre artykuły mogą być wysłane tylko kurierem po wcześniejszej wpłacie pieniędzy na konto.

  Niektóre artykuły (np. maty dekontaminacyjne),  ze względu na wymiary, nie mogą być wysyłane do Paczkomatów. 

  Zamówienia dokonane przez sklep internetowy realizowane są wyłącznie na terenie Polski.

  Przesyłki zagraniczne możliwe są po uprzednim kontakcie e-mailowym (tedan@tedan.pl) i ustaleniu kosztów transportu.

  Może spodoba się również…