/ / / Pułapka “Rakieta”

Pułapka “Rakieta”

52.00  cena z 30 dni 42.28  + Podatek vat 23.00 %

Pułapka do monitorowania obecności i wychwytywania groźnego szkodnika upraw  stonki kukurydzianej.

Opis działania:

Pułapka służy do wczesnego wykrywania stonki kukurydzianej i pozwala określić rodzaj i ognisko występowania szkodnika, rozmiar i granice infestacji oraz niezbędny obszar do chemicznej dezynsekcji. Załączony feromon wabi samce tego gatunku do pułapki a powierzchni lepowe uniemożliwiają ucieczkę. Wychwytywanie samców przerywa cykl rozrodczy szkodnika, uniemożliwiając rozmnażanie.

Opis szkodnika

Stonka kukurydziana (Diabrotica virgifera) – gatunek inwazyjnego chrząszcza z rodziny stonkowatych (Chrysomelidae).

Postać dorosła o długości 4,2–6,8 mm. Pokrywy skrzydeł o barwie żółtej przez pomarańczową, aż do całkowicie czarnej, często plamiste. Samce zazwyczaj ciemniejsze. Larwy 4–10 mm o barwie jasnokremowej.

Groźny, kwarantannowy szkodnik kukurydzy. Larwy bytujące w glebie wgryzają się w korzenie, penetrują je aż do nasady skutkiem czego jest wnikanie patogenów, a czasem wyleganie całych roślin. Dorosłe owady preferują pyłek kwiatowy, znamiona kwiatów, rzadziej liście i odsłonięte ziarna.

Stonka kukurydziana w ciągu roku rozwija jedno pokolenie. Stadium zimującym są jaja składane do gleby na głębokość do 15 cm (niekiedy nawet do 50 cm, jeśli są głębokie szczeliny). Jaja bez problemu znoszą mróz, a ich liczbę może ograniczyć jedynie silne przesuszenie gleby. Larwy wylęgają się po siewach kukurydzy, od kwietnia lub maja. Wylęg uaktywnia dwutlenek węgla i substancje chemiczne wydzielane przez system korzeniowy kukurydzy. Z jaj larwy wychodzą stopniowo, dlatego można spotkać szkodnika na różnym etapie rozwoju, co później ma też odzwierciedlenie w terminach pojawu owadów dorosłych.
Aby z jaj nastąpił wylęg larw, kukurydza musi być uprawiana w monokulturze. Na polach w płodozmianie larw stonki kukurydzianej nie ma. Larwy przechodzą przez trzy stadia rozwojowe, z których ostatnie jest najbardziej żarłoczne. Larwy w pierwszym stadium żerują, obgryzając korzonki włośnikowe kukurydzy, które odpowiadają za pobieranie wody i składników pokarmowych, w tym za wymianę gazową. Drugie i trzecie stadium może dodatkowo wgryzać się do wnętrza grubszych korzeni, w tym także korzeni podporowych. W miejscach żerowania szkodnika korzenie brunatnieją i gniją, w tym zakłócone zostaje ich funkcjonowanie. Rośliny z ogryzionymi korzeniami wolniej rosną i słabiej plonują, mogą też przewracać się na glebę, co później utrudnia zbiór plonu kiszonki i ziarna.

Cykl rozwojowy stonki kukurydzianej:


Stonka kukurydziana w ciągu roku rozwija jedno pokolenie. Stadium zimującym są jaja składane do gleby na głębokość do 15 cm (niekiedy nawet do 50 cm, jeśli są głębokie szczeliny). Od czerwca larwy przepoczwarczają się w glebie, po czym jeszcze w tym miesiącu lub od lipca zaczynają stopniowo wylatywać chrząszcze. Zwykle jako pierwsze pojawiają się samce, a po kilku dniach samice. Największą liczebność chrząszczy na kukurydzy obserwuje się od trzeciej dekady lipca do trzeciej dekady sierpnia. Jest to stadium migrujące, które może przemieszczać się na duże odległości. Chrząszcze preferują pyłek, a gdy go zabraknie, przegryzają świeże znamiona, co skutkuje słabszym zaziarnieniem kolb. Mogą wyjadać miękkie ziarniaki, a pod koniec wegetacji zwykle wyjadają blaszki liściowe. Są groźne tylko wówczas, gdy licznie żerują na kolbach, gdzie dodatkowo sprzyjają pojawowi fuzariozy kolb. Trzeba też wiedzieć, że samice, składając jaja do gleby, dadzą początek nowemu pokoleniu szkodnika. Jedna samica w ciągu swego kilkutygodniowego życia może złożyć do 1400 jaj, przy czym zwykle jest ich 600–800 sztuk. Jaja samice składają do końca okresu występowania,
czyli do października lub listopada. Przymrozki niszczą chrząszcze.

Waga0.5 kg
Wymiary21 × 12 × 11 cm
Forma produktu

Zastosowanie

SKU1536

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Pułapka “Rakieta””

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Please Login To Download Attachment

ZAMÓWIENIE POWYŻEJ 500 ZŁ BRUTTO – DOSTAWA KURIEREM GRATIS

Przesyłka Kurierska “InPost”, “DPD”

 • do 30kg – 15,00 zł (wpłata na konto),  18,00 zł (płatność przy odbiorze)
 • od 31kg do 60kg – 30,00 zł (wpłata na konto), 33,00 zł (płatność przy odbiorze)
 • od 61kg do 90kg – 45,00 zł (wpłata na konto), 48,00 zł (płatność przy odbiorze)

PACZKOMATY “InPost”

 • do 5kg – 12,00 zł (wpłata na konto), 15,00zł (płatność przy odbiorze)

  Odbiór osobisty w sklepie 0zł (ul.Górczewska 228B/U4 Warszawa)       

   

  Koszt wysyłki towaru zakupionego w sklepie internetowym TEDAN.PL pokrywa kupujący. Poniżej prezentujemy aktualny cennik.

  Cena wysyłki zależy od: wagi przesyłki, formy zapłaty, sposobu wysyłki. W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny.

  UWAGA! TOWAR PRZETRZYMUJEMY DO 5 DNI OD DATY ZAKUPU (lub inny okres po uzgodnieniu telefonicznym).
  Niektóre artykuły mogą być wysłane tylko kurierem po wcześniejszej wpłacie pieniędzy na konto.

  Niektóre artykuły (np. maty dekontaminacyjne),  ze względu na wymiary, nie mogą być wysyłane do Paczkomatów.

  Może spodoba się również…