Promocja!

Pułapka naziemna rurowo-lejkowa na szeliniaka sosnowieca (Hylobius abietis)/szeliniak świerkowiec (Hylobius pinastrii)

Original price was: 290.00 zł.Current price is: 250.00 zł. cena z 30 dni 203.25  + Podatek vat 23.00 %

Na stanie

Ilość Discount (%) Cena
1 - 4 250.00 
5 - 9 94.4 % 14.00 
10 - 19 94.8 % 13.00 
20 - 49 95.2 % 12.00 
50 - 99 95.6 % 11.00 
100+ 96 % 10.00 

Pułapka feromonowa rurowo-lejkowa do wychwytywania szeliniaka sosnowca (Hylobius abietis) i szeliniaka świerkowca (Hylobius pinastrii).

Zastosowanie feromonów:

Do wykrywania, prognozowania zagrożenia i zwalczania szeliniaków należy stosować pułapki  z odpowiednim feromonem . Przy prognozowaniu należy wyłożyć 5-10 pułapek na 1 ha, a przy zabiegach ratowniczych 11-50. Pułapki należy wyłożyć najpóźniej do 15 kwietnia, kontrolować je raz lub dwa razy w tygodniu w zależności od temperatury i wielkości odłowów. Odłowione chrząszcze po wyjęciu z pułapek należy zniszczyć, a owady pożyteczne uwolnić. Przy wykładaniu pułapek należy bezwzględnie używać szablonu do wyciskania rowków. 

Szeliniak sosnowy (Hylobius abietis) i szeliniak świerkowy (Hylobius pinastrii) –  chrząszcze z rodziny ryjkowcowatych.

Obydwa gatunki szeliniaków są jednymi z najgroźniejszych szkodników upraw drzew iglastych.

Występowanie:

Ryjkowce te występują zwykle wspólnie na całym obszarze rozprzestrzenienia drzew iglastych. Chrząszcze szeliniaka sosnowca żerują prawie na wszystkich gatunkach drzew i krzewów iglastych i liściastych oraz na roślinności runa. Materiałem lęgowym dla obu gatunków są świeże pniaki po ściętych sosnach i świerkach.

Morfologia i biologia:

Oba gatunki są do siebie podobne. Chrząszcz szeliniaka sosnowca ma długość ciała 6-15 mm, a szeliniaka świerkowca 6-10 mm. Samice są większe i cięższe niż samce. Ciało szeliniaka sosnowca jest krępe, przedplecze walcowate z dwiema jaśniejszymi smugami. Ciało szeliniaka świerkowca jest smukłe, barwy czekoladowobrunatnej z wyraźnym połyskiem. U obu gatunków jaja są białawe, owalne, długości do 2 mm. Larwy również białe, długości 12-23 mm. beznogie, łukowato zgięte, z brązową głową oraz potężnymi żuwaczkami. Poczwarki kremowobiałe typu wolnego, z wyraźnie widocznym ryjkiem i dwoma wzgórkami na końcu ciała.
Biologia obydwu gatunków szeliniaków jest podobna. Zimują chrząszcze i larwy. Chrząszcze pojawiają się w kwietniu lub na początku maja, gdy temperatura powietrza osiąga 8-1O oC.
Rójka i składanie jaj trwają od kwietnia do września, z największym nasileniem w maju i drugiej połowie lipca lub w sierpniu.
Chrząszcze latają w późnych godzinach południowych lub wieczorem przy temperaturze powietrza ponad 14 oC. Od maja do września samice składają jaja na korzeniach (o grubości 1-10 cm) ściętych zeszłorocznych i tegorocznych sosen lub świerków. Jedna samica może pojedynczo lub partiami złożyć do 150 jaj. Stadium jaja w zależności od temperatury trwa od 7 do 30 dni.
Lęgnące się larwy żerują w korzeniach. Larwy po piątym stadium rozwojowym przystępują da przepoczwarczenia w korze lub bielu w wygryzionych kolebkach poczwarkowych zatkanych drobnymi wiórkami.
Stadium poczwarki trwa od do 4 tygodni. Część młodych chrząszczy lęgnie się w sierpniu tego samego roku, pozostałe, po przezimowaniu w miejscu przepoczwarczenia, pojawiają się wiosną następnego roku.
Chrząszcze prowadzą głównie nocny tryb życia- Sadzonki giną w wyniku przegryzania ich strzałek. W czerwcu i lipcu chrząszcze udają się w korony starych drzew, gdzie uszkadzają gałęzie.  W miejscach uszkodzonej kory powstają różnego typu zrakowacenia. Generacja jednoroczna lub dwuletnia.

 

Waga0.05 kg
Forma produktu

SKU1788

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Pułapka naziemna rurowo-lejkowa na szeliniaka sosnowieca (Hylobius abietis)/szeliniak świerkowiec (Hylobius pinastrii)”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Please Login To Download Attachment

Koszt wysyłki towaru zakupionego w sklepie internetowym TEDAN.PL pokrywa kupujący. Poniżej prezentujemy aktualny cennik.

Cena wysyłki zależy od: wagi przesyłki, formy zapłaty, sposobu wysyłki. W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny.

ZAMÓWIENIE POWYŻEJ 500 ZŁ BRUTTO – DOSTAWA KURIEREM GRATIS

Przesyłka Kurierska “InPost”, “DPD”

 • do 30kg – 15,00 zł (wpłata na konto),  23,00 zł (płatność przy odbiorze)
 • od 31kg do 60kg – 30,00 zł (wpłata na konto), 38,00 zł (płatność przy odbiorze)
 • od 61kg do 90kg – 45,00 zł (wpłata na konto), 53,00 zł (płatność przy odbiorze)

PACZKOMATY “InPost”

 • do 5kg – 12,00 zł (wpłata na konto), 17,00zł (płatność przy odbiorze)

  Odbiór osobisty w sklepie 0zł (ul.Górczewska 228B/U4 Warszawa)       

  UWAGA! TOWAR PRZETRZYMUJEMY DO 5 DNI OD DATY ZAKUPU (lub inny okres po uzgodnieniu telefonicznym).
  Niektóre artykuły mogą być wysłane tylko kurierem po wcześniejszej wpłacie pieniędzy na konto.

  Niektóre artykuły (np. maty dekontaminacyjne),  ze względu na wymiary, nie mogą być wysyłane do Paczkomatów. 

  Zamówienia dokonane przez sklep internetowy realizowane są wyłącznie na terenie Polski.

  Przesyłki zagraniczne możliwe są po uprzednim kontakcie e-mailowym (tedan@tedan.pl) i ustaleniu kosztów transportu.

  Może spodoba się również…