koronawirus pod mikroskopem

Koronawirus w Polsce i na świecie – informacje

Nie ma osoby, która nie słyszałaby o koronawirusie. O koronawirusie mówią dziś wszyscy. Powstało wiele teorii spiskowych dotyczących jego powstania, w które jedni wierzą inni nie. Ale co tak naprawdę powinniśmy wiedzieć o tej „zarazie” XXI wieku?

Koronawirusy to duża rodzina wirusów, spokrewnionych ze sobą genetycznie, ale choroby, które wywołują, są zupełnie inne. U ludzi powodują infekcje dróg oddechowych od zwykłego przeziębienia po cięższe choroby, tj. zespół oddechowy Bliskiego Wschodu (MERS) i zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS). Ostatnio odkryty koronawirus SARS-CoV-2 powoduje chorobę COVID-19.



Z tym wirusem i chorobą po raz pierwszy spotkano się z chwilą wybuchu epidemii w Wuhan w Chinach w grudniu 2019 r. SARS był bardziej zabójczy, ale znacznie mniej zakaźny niż COVID-19. Od 2003 r. nigdzie na świecie nie było ognisk SARS.

koronawirus pod mikroskopem

Obraz transmisyjnego mikroskopu elektronowego ciężkiego ostrego zespołu oddechowego koronawirusa 2, wirusa wywołującego chorobę koronawirusa 2019, wyizolowanego od pacjenta w Stanach Zjednoczonych NATIONAL INSTITUTES OF HEALTH

Źródło koronawirusa powodującego COVID-19

Obecnie źródło SARS-CoV-2, koronawirusa (CoV) powodującego COVID-19, jest nieznane. Wszystkie dostępne dowody sugerują, że SARS-CoV-2 ma naturalne pochodzenie zwierzęce i nie powstał w laboratorium. Ekologicznym rezerwuarem tego wirusa są nietoperze.

Pierwsze przypadki COVID-19 u ludzi wykryto w mieście Wuhan w Chinach w grudniu 2019 r., kiedy nietoperze są w stanie hibernacji i nie można ich spotkać. Dlatego obecnie nie można dokładnie ustalić, w jaki sposób wirus przeniósł się na ludzi. Najbardziej prawdopodobne, że nastąpiło to przez pośredniego żywiciela, czyli inne zwierzę, które jak dotąd nie zostało zidentyfikowane. Wszystkie pozostałe przypadki zachorowania na COVID-19 są efektem transmisji z człowieka na człowieka. Nie ma dowodów, by zwierzęta domowe – psy i koty – były drogą transmisji wirusa (odnotowano jeden przypadek psa, w przypadku którego doszło do transmisji człowiek-pies).

Dopóki źródło tego wirusa nie zostanie zidentyfikowane i kontrolowane, istnieje ryzyko ponownego wprowadzenia wirusa w populacji ludzkiej oraz ryzyko wystąpienia nowych ognisk.

Okres inkubacji COVID-19

Według obecnego stanu wiedzy szacunkowy czas między złapaniem wirusa a wystąpieniem objawów choroby COVID-19 wynosi od 1 do 14 dni, najczęściej około 5 dni.

Jakie są objawy Objawy COVID-19 ?

Najczęstsze objawy to gorączka, zmęczenie i suchy kaszel. Mogą występować bóle, przekrwienie błony śluzowej nosa, katar, ból gardła lub biegunka. Objawy te są zwykle łagodne i zaczynają się stopniowo. Ostatnio do możliwych niespecyficznych objawów dołączyły utrata smaku i węchu.

Przebieg zakażeń COVID-19

Przebieg zakażeń jest zróżnicowany: od bezobjawowego, przez łagodną chorobę układu oddechowego (podobną do przeziębienia), po ciężkie zapalenie płuc z zespołem ostrej niewydolności oddechowej i/lub niewydolnością wielonarządową. U niektórych zakażonych nie rozwijają żadne objawy i nie czują się oni źle. Większość chorych (około 80%) aby wyzdrowieć nie wymaga specjalnego leczenia.

Około 1 na 6 osób, które zachorują na COVID-19, poważnie choruje i ma trudności z oddychaniem. Wymagają oni leczenia szpitalnego i często wspomagania oddechu za pomocą respiratora.

Zakażenie koronawirusem COVID-19 może prowadzić do zgonu.

Najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby są osoby starsze i osoby z wcześniej istniejącymi schorzeniami, takimi jak wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, choroby płuc, rak lub cukrzyca.

Wg. danych z dn. 29.03.2020 r.- Coronavirus disease 2019 (COVID-19) WHO śmiertelność wśród wszystkich chorych w Chinach wyniosła 2,3%, w grupie wiekowej 70–79 lat – 8%, a wśród chorych w wieku ≥80 lat – 14,8%. Wśród zachorowań o przebiegu krytycznym śmiertelność wyniosła 49%. Śmiertelność wśród zakażonych SARS-CoV-2 obciążonych chorobami przewlekłymi była większa: w grupie osób z chorobami układu krążenia – 10,5%, z przewlekłymi chorobami układu oddechowego – 6,3%, z nadciśnieniem tętniczym – 6%, z chorobami nowotworowymi – 5,6%.

Wg. najnowszych danych WHO z dn. 06.05.2020 r.  najwięcej przypadków odnotowano w USA – 1 171 185 (zmarło – 62 698), następnie w Hiszpanii – 219 329 (zmarło – 25 613), we Włoszech – 213 013 (zmarło – 29 315), w Wielkiej Brytanii – 194 994 (zmarło – 29 427). W Polsce na COVID-19 choruje obecnie 14 431, a zmarło 716 osób. 

Rozprzestrzenianie się koronawirusa COVID-19

Ludzie mogą zarazić się COVID-19 od osób, które mają wirusa. Choroba może rozprzestrzeniać się między ludźmi drogą kropelkową. Gdy osoba z COVID-19 kaszle lub wydycha powietrze, drobne kropelki zawierające wirusa przez krótki czas krążą w powietrzu. Znajdujące się w pobliżu osoby zarażają się wdychając je. Dlatego ważne jest, aby przebywać w odległości większej niż 1-2 m. od osoby chorej. Kropelki (są ciężkie, więc stosunkowo szybko opadają) lądują na znajdujących się w pobliżu przedmiotach i powierzchniach. Inni ludzie dotykając tych przedmiotów lub powierzchni, a następnie dotykając ich oczu, nosa lub ust przenoszą wirusa do swego organizmu.

Główną drogą rozprzestrzeniania się choroby są kropelki oddechowe wydalone przez osobę, która kaszle. Ryzyko złapania COVID-19 od osoby bez objawów wydaje się bardzo niskie. Jednak wiele osób z COVID-19 ma jedynie łagodne objawy, szczególnie we wczesnych stadiach choroby. Dlatego możliwe jest złapanie COVID-19 od osoby, która ma na przykład tylko łagodny kaszel i nie czuje się źle (ok 44% zakażeń).

Badania wskazują, że koronawirus może infekować układ pokarmowy i być obecny w stolcu, nawet jeżeli w wymazie z jamy nosowo-gardłowej nie jest już wykrywalny (nawet 17-26 dni po kontakcie z osobą zakażoną). To dowodzi, że poza drogą kropelkową do zakażenia SARS-CoV-2 może dojść na drodze transmisji fekalno-oralnej czyli z odchodów, głównie przez ręce, do ust. To z kolei może tłumaczyć (choć nie jest to pewne) przypadki ponownego zachorowania na Covid-19 u osób, które uznano za wyleczone i wypisano ze szpitala.

Utrzymywanie koronawirusów na powierzchniach

Podobnie jak inne koronawirusy, szacuje się, że wirus COVID-19 może utrzymywać się na powierzchniach przez kilka godzin lub nawet kilka dni. Zależy to od rodzaju powierzchni, temperatury lub wilgotności otoczenia.

utrzymywanie koronawirusa na powierzchniach

Koronawirus zachowuje większą aktywność w niskiej wilgotności i temperaturach. Nie wiadomo jeszcze czy zakażenia nowym koronawirusem będą mieć charakter sezonowy, bo jak widać w krajach o ciepłym i tropikalnym klimacie także koronawirus występuje. Czyli wyższa temperatura nie niszczy, może jedynie wyhamować epidemię. I nie jest to wpływ temperatury, ale wzrostu promieniowania UV.

Czy nowy koronawirus (SARS-CoV-2) może mutować i stać się jeszcze bardziej niebezpieczny?

Choć istnieje taka możliwość, jednak bardziej prawdopodobny wydaje się odwrotny proces, czyli przekształcenie się wirusa w szczep łagodniejszy. Dlaczego? Ponieważ zwiększenie zjadliwości i uśmiercenie gospodarza nie jest dla wirusa korzystne, bo to zmniejsza możliwości rozprzestrzeniania się.

Źródła:
– Kai Kupferschmidt, Jon Cohen: Race to find COVID-19 treatments accelerates, Science 27 Mar 2020:
Vol. 367, Issue 6485, pp. 1412-1413
– https://www.sciencemag.org/: Coronavirus: Research, Commentary, and News
– WHO: Coronavirus disease 2019 (COVID-19), 06 May 2020

Zobacz: środki do zwalczania wirusów

Podobne Posty