muszko owcowki

Sposoby na muszki owocowe. Jak pozbyć się owocówek? Muszki owocówki zwalczanie.

Muszki owocówki można spotkać na całym świecie. Nie są to szkodniki sadów, ponieważ nie żyją w owocach rosnących na drzewach. Rozmnażają się natomiast na nadgniłych owocach leżących na ziemi. Występują wszędzie tam, gdzie pojawiają się nadgniłe lub zepsute owoce. Żywią się produktami fermentacji zachodzącej w owocach. Przyciąga je mdławy zapach etanolu i octanu metylu, które są w stanie wyczuć już z kilkunastu metrów. Choć wolą słodki smak, nie gardzą też kwaśnymi cytrusami. Na nich także mogą się pojawiać i rozmnażać. Muszki owocówki to prawdziwa zmora. Niestety, praktycznie nie da się uniknąć ich pojawienia, a pozbycie się tych owadów to też nie lada wyzwanie.

Skąd się biorą w naszym domu? Pojawiają się nagle – rano nie ma ani jednej, a wieczorem jest już cała chmara. Zwykle to my sami sprowadzamy je do naszych mieszkań na owocach i warzywach w postaci larw lub jajeczek. Dorosłe osobniki z kolei wlatują przez otwarte okna, zwabione różnymi zapachami. Kilka dni wystarczy, by ich obecność w domu stała się poważnym problemem. Dzieje się tak na skutek szybkiego rozmnażania tego gatunku. Samice jednorazowo są w stanie złożyć ok. 50 – 60 jaj, które już po 12 godzinach przeistaczają się w larwy, a po kolejnych czterech dniach w dorosłe osobniki zdolne do rozrodu. Cykl ich życia wynosi ok. 10 dni.

Jak pozbyć się muszek owocówek z kuchni?

Któż nie miał w swojej kuchni uciążliwych muszek owocówek? Zwabiają je leżące na kuchennym stole lub blacie owoce, resztka soku zostawiona w szklance, otwarty słoik dżemu czy ogryzek jabłka w koszu na śmieci. Jeśli zauważymy tylko jedną muszkę nie cieszmy się, zaraz będzie ich cała chmara, bo rozmnażają się one w zastraszającym tempie. Dlatego walkę z muszkami trzeba rozpocząć jak najszybciej.

Co na muszki owocówki?

Najlepsza, jak w wielu innych dziedzinach życia, jest oczywiście profilaktyka. Kilka zasad dla uniknięcia muszek owocówek w domu:

  • niezostawianie jedzenia na stole lub blacie kuchennym, szczególnie owoców i warzyw
  • usuwanie resztek żywności, które mogą fermentować i wabić owocówki;
  • dokładne zamykanie pojemników, w których przechowywane są artykuły spożywcze (tj. dżemy, konfitury, sosy, wino itd.);
  • utrzymywanie porządku w zlewie – regularne zmywanie naczyń, czyszczenie zlewu i odpływu;
  • zakrywanie kosza na śmieci i regularne jego opróżnianie;
  • zakładanie w otworach okiennych i drzwiowych siatek ochronnych, aby uniemożliwić wlatywanie muszkom;
  • regularne sprzątanie owoców opadłych z drzew, jeśli znajdują się w pobliżu domu

A co jeśli już się pojawią?

Pułapki na muszki owocówki. Najskuteczniejsza pułapka.

Oczywiście najszybszym sposobem pozbycia się niechcianych owadów z domu są środki chemiczne. Popularne są aerozole ze środkami owadobójczymi, jednak należy pamiętać, że te preparaty choć skuteczne, nie są obojętne dla zdrowia. Przed ich użyciem należy pochować żywność, i naczynia.

A po skończonym zabiegu koniecznie porządnie wywietrzyć (otworzyć okna?) pomieszczenia i pozmywać powierzchnie, które mają kontakt z żywnością. Trochę to jednak kłopotliwe.

Najbezpieczniejsze i najmniej kłopotliwe w stosowaniu będą pułapki na muszki owocówki. Mogą to być zwykłe lepy na muchy w formie tablic lepowych lub rozwijanych z rolek taśm papierowych pokrytych klejem. Owady przyklejają się do lepkiej powierzchni i nie są w stanie do niej odkleić.

Jednak najskuteczniejsze i co ważne najestetyczniejsze są pułapki z płynem wabiącym. Muszki zwabione atraktantem zlatują się do pułapki, wchodzą przez małe otwory, które dzięki odpowiedniej konstrukcji uniemożliwiają lub utrudniają wydostanie się z niej z powrotem. Muszki ostatecznie topią się w płynie wypełniającym pojemnik pułapki.

Pułapka na muszki owocówki z feromonem

Płyn na muszki owocówki. Dostępne rodzaje.

Płyn, który wlewa się do pułapek jest mieszaniną różnych substancji spożywczych o bardzo silnych właściwościach wabiących muszki owocowe. Nie zawiera insektycydów i jest wyłącznie atraktantem. Owady wyczuwają go z odległości kilku metrów, zlatują się do pułapki i w niej giną.

Oprócz powszechnie dostępnych na rynku płynów wabiących muszki owocówki, opartych na atraktantach pokarmowych, posiadamy płyn wzbogacony dodatkowo feromonem specyficznym dla tego owada. Ma on właściwości silnie wabiące samce muszki owocówki, które wyczuwają zapach wydzielany przez samice ich gatunku.

Jak wytępić muszki owocówki?

Polecamy przede wszystkim pułapki z płynem wabiącym muszki owocówki. Posiadamy bogaty wybór takich pułapek. Są wielorazowego użytku, mają estetyczny wygląd, dyskretnie ukrywają schwytane owady. Prosta jest również ich obsługa, wystarczy opróżnić pojemnik z zatopionych w płynie owadów i wlać nową porcję atraktantu.
Dopiero jeżeli pułapki nie poradzą sobie z problemem muszek, zalecamy sięgnąć po silniejsze środki – płyny do oprysku przeciw owadom latającym.

Zobacz preparaty, środki do zwalczania owocówek

Najskuteczniejsza na rynku pułapka na muszki owocówki z płynem wabiącym wzbogaconym feromonem

Podobne Posty