szczur wchodzi do domu

Jak przeprowadzać deratyzację w budynkach mieszkalnych? Poradnik deratyzacji dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

Mały problem ze szczurami? Nie zwlekaj, bo może być gorzej. Jeden szczur to kłopot, kilka – to zapowiedź prawdziwej katastrofy.

Wszyscy właściciele i zarządcy nieruchomości mają ustawowy obowiązek (od 2008 roku) do przeprowadzania deratyzacji dwa razy w roku – wiosną i jesienią, nawet jeśli nie zauważono obecności gryzoni na terenie. Jeżeli jednak szczury zostaną zauważone, dodatkowy zabieg należy wykonać natychmiast, nie czekając na planowany termin deratyzacji.

Regularna deratyzacja to podstawa

Tylko regularna i dokładna deratyzacja pozwoli uniknąć lub zlikwidować plagę. Zagrożenie jest bardzo realne. Ciepłe schronienie i pokarm to wszystko czego potrzebuje szczur do rozrodu. A są to zwierzęta bardzo płodne. Jedna samica może w ciągu roku wydać na świat do 80 młodych! A te z kolei dojrzałość płciową i zdolność do rozmnażania osiągają po zaledwie kilku tygodniach. Możemy sobie łatwo policzyć, że jedna para dzikich lokatorów wprowadzająca się na nasze osiedle, w ciągu roku daje początek rodzinie liczącej do 2 000 osobników!

Szczury bardzo lubią osiedlać się w pobliżu człowieka. Bo to on swoją niefrasobliwością, pozostawiając czy wyrzucając resztki jedzenia zapewnia im doskonałe warunki bytowania. Przedostawanie się i zasiedlanie budynków umożliwiają szczurom wszelkiego rodzaju nieszczelności w elewacji, wady konstrukcyjne, dziury, otwarte na stałe okna czy drzwi, itp.

Dlaczego tak ważna jest walka ze szczurami?

Szczury są zwierzętami bardzo agresywnymi i łatwo adaptującymi się do nowego otoczenia. Bezwzględnie eliminują wszelką konkurencję, naruszając przy tym równowagę ekologiczną. W siedliskach ludzkich mogą zaatakować zwierzęta domowe lub hodowlane, traktując je jako konkurentów do pożywienia, które w ich otoczeniu się znajduje (np. karma czy pasza dla zwierząt).

Są niebezpieczne nie tylko dla innych zwierząt, ale przede wszystkim dla człowieka. Osaczone, w poczuciu zagrożenia mogą zaatakować człowieka, powodując dotkliwe obrażenia.
Szczury roznoszą groźnie choroby, wywoływane przez drobnoustroje chorobotwórcze lub pasożyty: tyfus, salmonelloza, wścieklizna, leptospiroza oraz włośnica, tasiemczyca, itp. Głównym źródłem zakażenia jest skażona odchodami gryzoni żywność.

Poza zagrożeniem sanitarnym szczury stwarzają też zagrożenia o charakterze gospodarczym. Mogą uszkodzić drewniane konstrukcje budynków, powodując straty materialne i zagrożenie bezpieczeństwa użytkowania. Zdarzało się, że poprzegryzane przez szczury instalacje elektryczne były przyczyną pożarów.

Szczury poza tym, że stanowią dla nas zagrożenie, są niezwykle inteligentne. Ta ich cecha sprawia, że są bardzo trudnym do pokonania przeciwnikiem. Dlatego bardzo istotną sprawą jest prawidłowo zaplanowana i wykonana akcja zwalczania.

Jak możemy sobie poradzić z gryzoniami? Czy spółdzielnia mieszkaniowa może sama przeprowadzić deratyzację?

Najlepsze efekty przynoszą zabiegi deratyzacyjne przeprowadzane przez profesjonalne ekipy DDD. Pracownicy tych firm posiadają niezbędną wiedzę oraz doświadczenie ułatwiające szybkie i skuteczne rozwiązanie problemu szczurów, ograniczając przy tym zagrożenie dla innych mieszkańców osiedla oraz środowiska.

Oczywiście, przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa i znajomości podstawowych zasad postępowania z trutką, możemy sami rozprawić się z tym trudnym przeciwnikiem.

Ustalenie miejsc bytowania gryzoni

Po pierwsze należy rozpoznać przeciwnika, określić skalę i miejsce bytowania. Śladami, które pozwolą to określić są przede wszystkim odchody gryzoni. Znajdują się one wzdłuż ścieżek prowadzących z nor znajdujących się na zewnątrz do budynków, w których szukają pożywienia. Ścieżki te są stałe i najczęściej zlokalizowane wśród roślinności i wzdłuż ścian, nigdy na tzw. „otwartym terenie”.

Instalacja karmników deratyzacyjnych z trutką

Po ustaleniu przebiegu tych ścieżek, można określić miejsce przedostawania się szczurów do środka budynku. I właśnie w miejscach (wewnątrz) przedostawania się, należy lokalizować stacje z trutką. Karmniki deratyzacyjne z wyłożoną w nich trutką ustawia się co 10 m (przy mniejszej populacji) lub co 5 m (gdy większa ilość gryzoni).
Wykładana trutka musi mieć aktualne pozwolenia na stosowanie, a jej użycie wymaga przestrzegania wszystkich zawartych na etykiecie środków bezpieczeństwa.

Jak już wspomniano, szczury to bardzo inteligentne zwierzęta, dlatego nie zjadają od razu wszystkiego co znajdą na swojej drodze, w tym wypadku tego, co my im podsuniemy. Wysyłają one najsłabszego osobnika – zwiadowcę „testera” jedzenia. Jeżeli po zjedzeniu danego pokarmu nie będzie on wykazywał oznak zatrucia, wtedy dopiero inne osobniki przystąpią do uczty. Znajomość tego szczurzego zwyczaju, wymusiła na producentach trutek zastosowania takich substancji chemicznych, które działają z opóźnieniem. Umożliwia to uśpienie czujności gryzoni i spożycie trutki przez wszystkich osobników danej populacji i wyeliminowania jej w całości. Śmierć szczura po spożyciu trutki następuje po 3-5 dniach.

Utylizacja martwych szczurów i myszy oraz sprzątanie po akcji deratyzacyjnej

Dostępne na rynku trutki na gryzonie – rodentycydy, oprócz substancji biobójczej zawierają substancje mumifikujące (zasuszające) padłe gryzonie. Jednak nie zawsze będzie to wystarczające, gdy gryzoń padnie w miejscu o zwiększonej wilgotności. Dlatego istotnym elementem deratyzacji jest odnalezienie martwych gryzoni i ich utylizacja.

Po zakończonym zabiegu deratyzacji należy bezwzględnie posprzątać i utylizować także resztki trutki.
Podczas akcji deratyzacyjnej należy pamiętać, aby oprócz szczurów nie ucierpiał nikt więcej. Dlatego trutka na szczury powinna być wyłożona w miejscach niedostępnych dla dzieci i zwierząt (koty, psy) lub w karmnikach deratyzacyjnych . Wszystkie stacje deratyzacyjne muszą być oznakowane. Konieczne jest umieszczenie na nich lub nad nimi znaków ostrzegawczych informujących o niebezpieczeństwie.

Jesteś zarządcą nieruchomości? Potrzebujesz przeprowadzić deratyzację w budynkach?

Skontaktuj się z nami zaoferujemy atrakcyjną ofertę na zestawy karmników deratyzacyjnych wraz z trutką.

email: tedan@tedan.pl     telefon: 883 453 115

Zobacz ofertę

Podobne Posty