wije

Wije – informacje, opis

Wije (Myriapoda) – to gromada bezkręgowców lądowych zaliczana do typu stawonogów, podtypu tchawkodysznych.

Jak wyglądają wije?

Wije są roślinożerne lub drapieżne.  Posiadają wyraźnie wyróżnioną głowę, oczy proste, parę czułków, narządy gębowe gryzące oraz wydłużone, robakowate ciało z tułowiem o wielu segmentach (od 10 do 180, chociaż nazwa “Myriapoda” znaczy “dziesięciotysiąconogie”).

Na segmentach, z wyjątkiem ostatniego, posiadają parzyste odnóża, które mogą różnić się od siebie w zależności od położenia segmentu.

Myriapoda nie posiadają charakterystycznego dla typu układu oddechowego. Oddychają tylko powierzchnią ciała, co ułatwia im najprawdopodobniej obecność silnie rozwiniętego ciała tłuszczowego. Ponieważ układ krwionośny tych zwierząt został odciążony od funkcji oddechowej, jest słabo rozwinięty, nawet w porównaniu z układem krwionośnym pierścienic (Annelida), stojących na niższym szczeblu drabiny ewolucyjnej. Najdrobniejsze gatunki wcale nie mają układu krwionośnego.

Wije to zwierzęta rozdzielnopłciowe, jajorodne, najczęściej przechodzą rozwój prosty, u niektórych występują w rozwoju stadia larwalne. W rozwoju części gatunków postacie młodociane mają mniej nóg niż dorosłe i uzupełniają je podczas linienia. Na przykład wylęgające się z jaj przetacznikowate, inaczej skutigery (Scutigeridae), mają niepełną liczbę segmentów, których przybywa w miarę kolejnych linień.

Wśród wijów można wyróżnić 4 gromady

pareczniki (Chilopoda)
drobnonogi (Symphyla)
skąponogi (Pauropoda)
dwuparce (Diplopoda) : krocionogi (Julidae)

Preparaty do zwalczania wijów i krocionogów

 

Podobne Posty