szkolenie deratyzacja ddd

Licencja na zabijanie czyli Szkoleniem w szkodnika. Szkolenie podstawowe w zakresie dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji

W październiku tego roku ruszyła nowa edycja szkoleń organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Pracowników D.D.D. Ich celem jest przekazywanie i poszerzanie wiedzy w zakresie biologii szkodników, zwalczanych w zabiegach dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji, a także podnoszenie kwalifikacji osób wykonujących samodzielnie lub nadzorujących wykonywanie tego typu zabiegów.

Odbywanie szkoleń jest konieczne w przypadku ubiegania się przyznanie świadectwa „Specjalisty dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji”, będącym poświadczeniem uzyskania kwalifikacji zawodowych. Wymagane do tego szkolenia to:
1. Szkolenie podstawowe z zakresu ddd
2. Szkolenie II stopnia z zakresu dezynfekcji
3. Szkolenie II stopnia z zakresu dezynsekcji
4. Szkolenie II stopnia z zakresu deratyzacji
5. Szkolenie z zakresu „D.D.D. systemach jakości”
6. Szkolenie z zakresu „D.D.D. w zagrożeniach bioterrorystycznych”
7. Szkolenie uprawniające do nabywania i posługiwania się środkami toksycznymi i bardzo toksycznymi z up. WIOR

„Świadectwo Specjalisty” przyznawane jest na okres 5 lat, a przedłużenie jego ważności, zgodnie z Regulaminem uzyskiwania tytułu Specjalisty w zakresie D.D.D., również następuje po udokumentowaniu uczestniczenia w szkoleniach organizowanych przez PSPDDD, w ramach podnoszenia kwalifikacji.

Dokument ten jest bardzo przydatny, gdyż pozwala firmom świadczącym usługi D.D.D. na poszerzanie grona stałych klientów. Zakłady spożywcze zostały zobligowane do prowadzenia tzw. stałego monitoringu szkodników. Taki monitoring – w ramach unijnych systemów zapewniania jakości IPM oraz HACPP – muszą prowadzić wszystkie firmy uczestniczące w całym łańcuchu obrotu żywnością (producenci, magazyny dystrybucyjne, piekarnie, markety i sklepy). Stąd istotne jest, aby powierzyć go wykwalifikowanym specjalistom z dziedziny D.D.D.

Pierwszym, z zaplanowanej do końca tego roku serii szkoleń, było „Szkolenie podstawowe z zakresu dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji”. Odbyło się ono w dniach 24-26 października 2011 r. w Hotelu Szkoleniowym URSYNÓW w Warszawie.

Wzięło w nim udział 22 uczestników. Dla osób spoza Warszawy, zagwarantowane zostały noclegi w tym samym hotelu, w którym prowadzone były wykłady. Organizatorzy kursu zadbali także o zapewnienie uczestnikom pełnego wyżywienia, również na miejscu.

Program  szkolenia opracowany i zrealizowany został przez zespół specjalistów z zakresu D.D.D. Wśród nich byli nauczyciele akademiccy i pracownicy naukowi SGGW w Warszawie, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Mazursko-Warmińskiego w Olsztynie, Szkoły Wyższej Warszawskiej oraz specjaliści zrzeszeni w Polskim Stowarzyszeniu Pracowników D.D.D. Szkolenie to skierowane zostało głównie do osób, które już pracują w firmach  D.D.D., bądź zamierzają rozpocząć działalność zawodową w tym zakresie. Jednak mogły w nim również uczestniczyć osoby koordynujące lub nadzorujące prace firm D.D.D. w zakładach produkcyjnych oraz wszyscy ci, którzy pragną pogłębić swoją wiedzę na temat biologii szkodników oraz zasad przeprowadzania zabiegów D.D.D.

Zajęcia, w łącznym wymiarze 27,5 godziny, podzielone zostały na bloki tematyczne, a ich realizacja rozłożona na trzy dni. Pierwszego dnia uczestnicy szkolenia brali udział w wykładzie: „Mikrobiologia i dezynfekcja” prowadzonym przez  dr n. wet. Marka Nowickiego (SGGW Warszawa) oraz „Dezynsekcja w praktyce” prowadzonym  przez  mgr Andrzeja Skwiruta (Polskie Stowarzyszenie Pracowników D.D.D.).

Kolejny dzień szkolenia wypełniły: wykład dr inż. Radosława Stelmaszyka (Uniwersytet Wrocławski) zatytułowany „Morfologia, biologia i ekologia szkodników magazynowych” oraz wykłady mgr Wiktora Protasa (Polskie Stowarzyszenie Pracowników D.D.D.)  „Szkodniki sanitarne i magazynowe” i „ Kodeks Etyki Zawodowej”.

Szkolenie podstawowe zakończyły wykłady: „Systemy jakości w zakresie D.D.D. – podstawy prawne” dr hab. Tadeusza Bakuły (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie) oraz „Bezpieczeństwo i Higiena Pracy w D.D.D.” mgr Bogdana Maliszewskiego (Szkoła Wyższa Warszawska).

Zakres merytoryczny szkolenia

  • podstawy mikrobiologii:

– drobnoustroje – systematyka, budowa, znaczenie,

– dezynfekcja – podstawowe definicje, rodzaje zabiegów, preparaty;

  • dezynsekcja:

– ochrona obiektu przed owadami i jej etapy,- usługi dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji w praktyce (techniki prac dezynsekcyjnych, obliczanie powierzchni i kubatury obiektu, obliczanie stężeń roztworów i ilości cieczy roboczej, przygotowanie obiektu do dezynsekcji, dokumentacja, zasady kalkulacji kosztów zabiegów ddd);

  • morfologia, biologia i ekologia szkodników sanitarnych i magazynowych;
  • deratyzacja: – profilaktyka i zwalczanie gryzoni w budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej, wysypiskach oraz kanałach (urządzenia stosowane w deratyzacji, zintegrowane metody zwalczania gryzoni w zakładach produkcyjnych, przetwórniach, placówkach handlu spożywczego);
  • kodeks etyki zawodowej
  • systemy jakości w zakresie D.D.D.
  • BHP w działalności D.D.D.

Szkolenie podstawowe zakończyło się egzaminem, do którego przystąpili wszyscy uczestnicy. Po otrzymaniu pozytywnych wyników otrzymali oni dokument potwierdzający uczestnictwo w szkoleniu i zdanie egzaminu.

W trosce o jakość następnych szkoleń, ich wartość merytoryczną oraz zadowolenie uczestników, po zakończeniu wszystkich zajęć, przeprowadzone zostało badanie ankietowe. Ankietę opracowano specjalnie na potrzeby tego badania i składała się ona z sześciu pytań oceniających oraz dwóch informacyjnych. Część oceniająca miała na celu zbadanie poziomu ogólnej satysfakcji uczestników, ocenę przydatności uzyskanych przez nich informacji oraz ocenę obsługi organizacyjnej szkolenia. Uczestnicy poproszeni zostali o ocenę pracy poszczególnych wykładowców oraz określenie elementów, które powinny znaleźć się w większym wymiarze czy ulec pewnym modyfikacjom.

Wypełniający poproszeni zostali również o podanie źródła, z którego dowiedzieli się o możliwości wzięcia udziału w szkoleniu i motywów przystąpienia do niego.

Na podstawie analizy wyników ankiety, organizatorzy uzyskali informacje dotyczące oceny poziomu całego kursu, poszczególnych jego elementów oraz poziomu zadowolenia ze zdobytej wiedzy uczestniczących w nim osób.

1. Na pytanie o to, czy wiedza zdobyta na szkoleniu jest wystarczająca do prowadzenia samodzielnej działalności D.D.D.: 45,0% osób odpowiedziało, że jest ona raczej wystarczająca; zdaniem 36,0% wymaga dalszego poszerzenia; dla 14,0% jest wystarczająca; według 5,0% jest jedynie pomocna. Nikt nie wyraził opinii, że wiedza zdobyta na szkoleniu podstawowym jest niewystarczająca.

Ryc.1.  Odpowiedzi uczestników szkolenia podstawowego na pytanie: Czy Pana/i zdaniem wiedza zdobyta na   szkoleniu jest wystarczająca do prowadzenia samodzielnej  działalności D.D.D.?

2. Kolejne pytanie, zadane uczestnikom szkolenia, dotyczyło oceny kosztów szkolenia podstawowego, zorganizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Pracowników D.D.D. Blisko ¾ ankietowanych stwierdziło, że koszt tego szkolenia jest wysoki, ale adekwatny do zdobytej na nim wiedzy, natomiast ponad ¼ uznało ten koszt za odpowiedni.  Ani jeden uczestnik szkolenia nie uznał kosztów za zdecydowanie zbyt wysokie, niewspółmierne do uzyskanej wiedzy.

Ryc.2.  Odpowiedzi uczestników szkolenia podstawowego na pytanie: Czy koszt szkolenia jest adekwatny (odpowiedni) do przekazywanej na nim wiedzy?

3. Następne pytanie ankietowe dostarczyło informacji mówiących o tym, jak uczestnicy szkolenia oceniają (w skali do 1pkt. do 6 pkt.) poszczególne elementy szkolenia. Podane oceny są wartością średnią uzyskaną od wszystkich badanych. I tak: tematyka i zakres merytoryczny oceniono na 5,2 pkt.; wykładowcy otrzymali ocenę 5,4 pkt.; organizację zajęć oceniono na 5,2 pkt.; otrzymane materiały dydaktyczne – na 5,5 pkt.; warunki odbywania szkolenia (standard obiektu) – na 5,0 pkt.; koszt szkolenia na 4,5 pkt.  Natomiast średnia ocena dla wszystkich elementów łącznie – to 5,1 pkt.

Ryc.3.  Odpowiedzi uczestników szkolenia podstawowego na pytanie: Jak ogólnie ocenia Pan/i poziom poszczególnych elementów szkolenia? (w skali od 1 do 6)

4. Uczestnicy szkolenia zostali poproszeni o ocenę poziomu oraz sposobu prowadzenia wykładu przez poszczególnych wykładowców. Ocenie podlegały takie elementy wykładu, jak: przystępność, forma i tematyka. Natomiast osoby prowadzące wykłady oceniane były pod kątem umiejętności nawiązywania kontaktu ze słuchaczami oraz umiejętności zainteresowania omawianym przez siebie tematem. Uczestnicy mieli do dyspozycji sześciostopniową skalę oceny. I tak – najwyżej oceniona została tematyka omawiana podczas wykładów –  5,4 pkt. (średnia ocena tematyki wszystkich wykładów). Pozostałe elementy również uzyskały wysoką średnią ocen i wynosiły po 5,3 pkt. Tak więc średnia ocena wszystkich wykładowców i prowadzonych przez nich wykładów wyniosła 5,3 na 6,0 pkt.

Ryc.4. Odpowiedzi uczestników szkolenia podstawowego na pytanie: Jak ocenia Pan/i poziom poszczególnych wykładów/wykładowców?  (w skali od 1 do 6)

5.Następne pytanie dotyczyło oczekiwań uczestników w stosunku do szkolenia podstawowego i wskazanie, jakich zagadnień powinno ono zawierać więcej. Otóż blisko ¾ ankietowanych (72,7%) oczekiwałoby więcej zajęć praktycznych. Ponad 40 % uczestników szkolenia chciałoby więcej zagadnień z dziedziny dezynfekcji (45,5%) i deratyzacji (40,9%). Zdaniem 27,3% uczestników, program szkolenia podstawowego powinien być rozszerzony
w zakresie dezynsekcji, natomiast jedynie niewielka liczba badanych (4,5%) chciałaby rozszerzenia w zakresie BHP. Wszyscy uczestnicy kursu uznali, że ilość omawianych zagadnień z zakresu przepisów prawnych, była wystarczająca.

Ryc.5. Odpowiedzi uczestników szkolenia podstawowego na pytanie: Pana/i zdaniem szkolenie podstawowe powinno zawierać więcej zagadnień z zakresu:

6.  W kolejnym pytaniu, uczestnicy szkolenia poproszeni zostali o swoje sugestie na temat tego, co organizatorzy powinni uwzględnić przy planowaniu kolejnych szkoleń. I tak połowa  z nich, jako godne rozważenia wskazało obniżenie kosztów oraz wprowadzenie zajęć praktycznych (po 50%).  Jedynie 9,1% uczestników szkolenia zasugerowało potrzebę poprawy warunków odbywania szkolenia (standardu) i  zaledwie 4,5% uznało, że wskazana byłaby zmiana w składzie wykładowców.

Ryc.6. Odpowiedzi uczestników szkolenia podstawowego na pytanie: Co Pana/i zdaniem organizatorzy powinni wziąć pod uwagę planując kolejne szkolenia?

Odpowiedzi ankietowanych na dwa następne pytania dostarczyły informacji: skąd dowiedzieli się oni o szkoleniu zorganizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Pracowników D.D.D. i dlaczego zdecydowali się wziąć w nim udział.

7.  Odpowiedzi na pytanie o motywację przystąpienia do szkolenia wskazują, że aż 72,7% uczestników ma zamiar rozpocząć własną działalność w zakresie usług d.d.d.  Blisko 1/3  już wykonuje ten zawód lub prowadzi własną działalność w tym zakresie.


Ryc.7.  Odpowiedzi uczestników szkolenia podstawowego na pytanie: Co skłoniło Pana/ią do podjęcia szkolenia?

8.  Na pytanie dotyczące źródła informacji o szkoleniu, blisko ¾ podało, że o szkoleniu dowiedziało się ze strony internetowej PSPDDD (72,8%), 13,6% wiedzę tę uzyskało z ulotki informacyjnej dołączonej do korespondencji/przesyłki i tyle samo osób (13,6%) od innego uczestnika szkolenia.

Ryc.8. Odpowiedzi uczestników szkolenia podstawowego na pytanie: W jaki sposób dowiedział/a się Pan/i o naszym szkoleniu?

Podsumowując – analiza wyników ankiety, pozwala jednoznacznie stwierdzić, że szkolenie podstawowe, zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Pracowników D.D.D., zrealizowało założenia organizatorów, ale co najważniejsze – spełniło oczekiwania jego uczestników. Bardzo dobrze oceniono zarówno poziom merytoryczny wykładów i otrzymanych materiałów dydaktycznych, a także samych wykładowców oraz sposób przekazywania przez nich wiedzy. Na wysokim poziomie, zdaniem badanych uczestników, stała również jakość organizacji i obsługi szkolenia.

W kolejnym numerze „Biuletynu” zamieszczone zostaną skrócone, najważniejsze treści, pochodzące z materiałów dydaktycznych szkolenia podstawowego.

Sukcesywnie, także po zakończeniu kolejnych szkoleń, prezentowane będą relacje
i wyniki ankiet dotyczących tychże kursów. Badania te mają charakter ewaluacyjny, tzn. mają dostarczyć wielu cennych informacji dotyczących efektów realizowanych projektów, efektywności przyjętych metod czy też poziomu satysfakcji ich uczestników. Stały monitoring realizowanych szkoleń, pozwoli więc na zestawienie ocen i opinii uczestników z założeniami organizatorów przyjętymi przed ich realizacją. Wnioski zaś pozwolą na podjęcie działań, mających na celu stałe podnoszenie poziomu i osiąganie jak najwyższego zadowolenia biorących w nich udział, przekładające się na oceny i opinie decydujące atrakcyjności szkoleń organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Pracowników D.D.D. oraz pozycji na całym rynku szkoleń z zakresu ddd.

Jednocześnie Komisja Szkoleniowa zwraca się do wszystkich członków naszego Stowarzyszenia o wszelkie sugestie i propozycje w zakresie tematyki i zagadnień organizacyjnych, które należałoby uwzględnić w programie planowanych na 2012 rok szkoleń. Najciekawsze proponowane rozwiązania, będą wdrażane, a ich autorzy otrzymają nagrodę w postaci bonifikaty w kosztach podejmowanego przez nich szkolenia.

Swoje pomysły należy przesyłać na adres podany na końcu artykułu.

Poniżej przedstawiamy harmonogram planowanych szkoleń na I. półrocze 2012 roku:

STYCZEŃ

10 – 11.01.2012 r. – DEZYNFEKCJA II st. ( poziom zaawansowany )

Organizator szkolenia: Polskie Stowarzyszenie PDDiD
Termin szkolenia: 10 – 11 styczeń 2012 r.
Miejsce szkolenia: Hotel “Ursynów” Warszawa,ul. Roentgena 5
Program szkolenia:
Drobnoustroje – systematyka, budowa, metabolizm, rozmnażanie.
Dezynfekcja wody: – badania mikrobiologiczne;

– dezynfekcja studni i instalacji wodociągowych.
Klasyfikacja i mechanizm działania preparatów dezynfekcyjnych
Mycie i dezynfekcja w przemyśle spożywczym  w aspekcie systemów jakości.
Praktyczne aspekty wykonywania zabiegów dezynfekcyjnych:
– po zmarłym,
– po zalaniach i powodzi,
– dezynfekcja pojazdów specjalnego przeznaczenia: chłodnie, karetki pogotowia, pojazdy do przewozu nieczystości i inne,

– odgrzybianie pomieszczeń.
Ozonowanie: mechanizm działania ozonu, budowa ozonatorów, ozonowanie klimatyzacji samochodowej.
Najnowsze techniki stosowane w zabiegach dezynfekcji i przy zwalczaniu odorów:
– technologia zimnej plazmy
– nanotechnologia i stosowanie polimerów żelowych
Bioasekuracja w fermach i zakładach produkcyjnych: Plany gotowości zwalczania chorób zakaźnych, postępowanie w zagrożeniach bioterrorystycznych.

Szkolenie zakończone egzaminem  testowym i Certyfikatem uczestnictwa w szkoleniu specjalistycznym.

31.01.2012 r. – WDRAŻANIE PROGRAMU ZWALCZANIA SZKODNIKÓW

W SYSTEMACH JAKOŚCI GHP/HACCP, BRC, IFS, AIB.

Organizator szkolenia: Polskie Stowarzyszenie PDDiD
Termin szkolenia: 31 styczeń 2012 r.
Miejsce szkolenia: Hotel “Ursynów” Warszawa,ul. Roentgena 5
Program szkolenia:

– audyty i systemy jakości,

– Komunikacja w procesie audytu,

– Wymagania różnych systemów jakości w zakresie zwalczania szkodników

Szkolenie zakończone otrzymaniem Certyfikatu uczestnictwa w szkoleniu specjalistycznym

LUTY

27 – 29.02.2012 r.SZKOLENIE PODSTAWOWE Z ZAKRESU

DEZYNFEKCJI, DEZYNSEKCJI I DERATYZACJI

Organizator szkolenia: Polskie Stowarzyszenie PDDiD
Termin szkolenia: 27 – 29 luty 2012 r.
Miejsce szkolenia: Hotel “Ursynów” Warszawa,ul. Roentgena 5
Program szkolenia:
 Podstawy mikrobiologii:

– drobnoustroje – systematyka, budowa i znaczenie

– dezynfekcja – podstawowe definicje, rodzaje zabiegów, preparaty
Dezynsekcja:

– ochrona obiektu przed owadami i jej etapy
Usługi ddd w praktyce:
– techniki prac dezynsekcyjnych;

– obliczanie powierzchni dezynsekcyjnych;

– obliczanie stężeń roztworów, ilości cieczy roboczej;
– przygotowanie obiektu do dezynsekcji;
– dokumentacja;
– zasady kalkulacji kosztów zabiegów.
Morfologia, biologia i ekologia szkodników sanitarnych i magazynowych
– gryzonie – szkodniki sanitarne i magazynowe
– deratyzacja

Kodeks Etyki Zawodowej
Systemy jakości w zakresie DDD – podstawy prawne
BHP w działalności DDD

Szkolenie zakończone egzaminem  testowym i Certyfikatem uczestnictwa w szkoleniu specjalistycznym.

MARZEC

20.03.2012 r. DEZYNFEKCJA PO ZALANIACH I POWODZI,

WALKA Z KOMARAMI I MESZKAMI

Organizator szkolenia: Polskie Stowarzyszenie PDDiD
Termin szkolenia: 20 marzec 2012 r.
Miejsce szkolenia: Hotel “Ursynów” Warszawa,ul. Roentgena 5
Program szkolenia:

Zagrożenia mikrobiologiczne związane z powodzią

Likwidacja skutków powodzi:

– dezynfekcja wody i studni;

– dezynfekcja wyposażenia;

– odgrzybianie zawilgoconych pomieszczeń.

Zwalczanie komarów i meszek:

– dobór preparatów i metody stosowania zabiegów;

– zajęcia praktyczne z techniki wykonywania zabiegów.

Szkolenie zakończone otrzymaniem Certyfikatu uczestnictwa w szkoleniu specjalistycznym.

KWIECIEŃ

17 – 18.04.2012 r. DEZYNSEKCJA II st. (poziom zaawansowany)

MAJ

15.05.2012 r. DEZYNFEKCJA WODY

CZERWIEC

19 – 20.06.2012 r. DERATYZACJA II st. (poziom zaawansowany)

Wszelkie zapytania dotyczące planowanych szkolenia można kierować:

Biuro: Polskie Stowarzyszenie Pracowników Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji (PSPDDiD) tel. 22 633 60 23 ; e-mail: biuro@deratyzacja.com.pl

oraz Andrzej Skwirut, tel. kom. 603 217 098 ; e-mail: tedan@tedan.pl

Podobne Posty